הדברת מזיקים במשרדים

התחושה של עבודה יומיומית במשרדים בהם יש מזיקים אינה נעימה כלל וכלל. לא רק בעיני העובדים, המזיקים השונים הם לא דבר נעים, אלא גם בעייני הלקוחות והקולגות המגיעים לענייני עסקים במשרדים.

העובדה שמזיקים שונים נמצאים במקום מעוררת תחושות של לכלוך, חוסר טיפוח המקום ואף גורמת לזלזול. ניתן לטפל בבעיה באמצעות הדברת מזיקים ולאחר מכן לדאוג לניקיון משרדים באופן תדיר, אשר ימנע כניסת מזיקים וחרקים אחרים.

תחום הדברת מזיקים הוא מורכב וחשוב בשל מספר סיבות: סיבה אחת היא שכמות המזיקים היא רבה מאוד, כאשר הם כוללים מזיקים קטנים, כגון נמלים, תיקנים, קרציות, תולעים, פרעושים וטרמיטים, וגם מזיקים גדולים יותר, כגון חולדות, עכברים, יונים וכיני יונים.

סיבה שניה לחשיבות ולמורכבות תחום ההדברה היא ששיטות ההדברה הן רבות ומגוונות, ויש צורך להתאים בצורה נכונה את שיטת ההדברה לסוג המזיקים.

הסיבות להדברת מזיקים במשרדים

חברות להדברת מזיקים ניתן למצוא בשפע. ההסברים אשר ניתנים על ידי המדבירים הם רבים ומבלבלים. אחד ממליץ על הדברה מסוג אחד והשני ממליץ על הדברה מסוג אחר. ישנה חשיבות רבה בנושא הרישיונות והתקנים של חברות ההדברה.

הדבר חשוב במיוחד לאור העובדה שמשרדים (גדולים או קטנים) מכילים כמות מסוימת של עובדים, קולגות ולקוחות אשר מגיעים לענייני עסקים. נושא הביטוח והבריאות של כל מי שנמצא במשרד הוא קריטי ביותר לבעלי המשרדים, משתי סיבות עיקריות: סיבה ראשונה היא שיש להם אחריות על כל האנשים הנמצאים במשרד, ובמידה וקורה נזק כלשהו לאחד האנשים, הוא עלול להגיש תביעה לפיצויים, ואז בעל המשרד מחויב לשלם לו אותם.

סיבה שניה היא שהמזיקים, על סוגיהם השונים, לא רק מהווים מוקדי לכלוך וזוהמה או תחושה של אי נעימות וגועל, אלא הם עלולים להוות סכנה אמיתית כאשר הם נושאים על גופם ועל פרוותם טפילים, חרקים וקרציות, אשר עשויים להפיץ מחלות, ועשויים לגרום לאלרגיות ולגירודים. בחלק מהמקרים מחלות אלה עלולות להיות מדבקות ועלולות לעבור בין עובדי המשרד ובין המבקרים במקום.

אי לכך חשוב מאוד לשכור שירותי הדברה של חברה מוכרת בעלת תקן (חשוב לבדוק כי אכן חברת ההדברה עובדת עם חומרי הדברה תקינים, חדישים וידידותיים לסביבה, למשתמש ולצמחייה ), בעלת רישיון בתוקף ושיש בידיה תעודת הסמכה לעבודה מטעם משרד הבריאות ומטעם המשרד לאיכות הסביבה.

בסופו של דבר צריך לזכור כי הדברת מזיקים איכותית תרחיק את המזיקים השונים לאורך זמן, ובנוסף היא תמנע נזקים לא נעימים ומיותרים ליושבי המשרדים ולמבקרים בהם.

הכנות לפני הגעת המדביר למשרד

  • יש צורך לפנות את כל החפצים משולחנות העובדים, מהרצפה ומהשטיחים.
  • מומלץ להזיז רהיטים כבדים אשר קרובים אל הקירות, למרכז החדר, כך המדביר יכול להגיע בקלות לאזורים נסתרים.
  • במידה וישנם מזיקים בתוך ארונות המטבח ו/ או השיש, יש לפנות את כל כלי המטבח, את תכולת הארונות כולה ואת האוכל מהשיש ומהארונות.
  • אין כל צורך להזיז את שולחנות המשרד ואת כיסאות העובדים.
  • המשרד אמור להיות מאוורר בצורה מרבית כאשר המדביר מגיע, וכך צריך להיות במשך כמה שעות אחרי ההדברה עצמה. על כן אין צורך לסגור כלל את חלונות המשרד.

כניסה למשרד לאחר ההדברה

הזמן בו ניתן להיכנס חזרה למשרד ולהמשיך בעבודה השוטפת תלוי בעובדי המשרד עצמם. אנשים בריאים, שאינם סובלים ממחלות ומרגישויות שונות, יכולים לשוב לעבודה במשרד כעבור שעתיים בלבד ממועד ההדברה.

מכיוון שמרבית סוגי ההדברה נעשים בפנלים של הרצפה בסמוך לקירות, יש לערוך ניקוי רצפות בסיסי ביותר, על מנת שחומרי ההדברה יישארו וישפיעו, ולאחר כמה ימים יש לשטוף את המשרד בצורה יסודית.