חברות ניקיון

מעוניינים בפוליש מבריק לרצפה? רוצים להסיר את הכתמים העיקשים מהשטיח האהוב עליכם? כמויות הלכלוך במשרד שלכם רק הולכות ומצטברות? ייתכן מאד שהגיע הזמן להשאיר את העבודה למקצוענים. על אחת כמה וכמה כאשר מלאכת הניקוי עולה על יכולותיכם, או כשאינכם מוצאים את הזמן הראוי לכך.

בשנים האחרונות, דומה כי חברות ניקיון הולכות ונוטלות את המושכות בתחומי ניקיון רבים ( ניקיון מסעדות, משרדים, בתים פרטיים ועוד). אם לפני מאות שנים היה ניתן "לסמוך" על עקרת הבית שתטפל בנושאי הניקיון, הרי שכיום מספר הנשים שמבלות את זמנן בעבודה מחוץ לבית הולך וגובר באופן דרסטי.

הפיכת המשרדים למרחבי ענק מצריכה אף היא היעזרות בקבלן ניקיון מקצועי שיתמודד עם מלאכת הניקוי הלא פשוטה כלל. הפיתרון, כמובן, הוא חברות ניקיון.

תפקידן של חברות הניקיון

לטעון שחברות הניקיון מתעסקות בניקיון יהיה מובן מאליו, ומיותר מאד. חשוב להבין שתחום הניקיון נחלק ללא מעט תחומי משנה: ניקוי חלונות, ניקיון משרדים, פוליש לרצפה (הברקה), ניקוי רצפות, ניקוי שטיחים, ניקיון יסודי בעת שיקום מבנה לאחר שריפה – והרשימה עוד ארוכה.

כל חברה פועלת בשיטות אחרות (למשל, ניקיון ירוק) ומטפלות בהיבטים שונים של הניקיון. גם הציוד משחק תפקיד חשוב בשדה משחק זה: בעוד שיש חברות שסומכות על המיומנויות של עובדיהן, אחרות משאירות את המלאכה למכונות שטיפה או ייבוש, לשואבי ענק מפלצתיים ועוד, כך שהעבודה הופכת ליעילה ומהירה יותר (למרות שמחיר של חברות כאלה לרוב גבוה יותר).

מתי להזמין חברות ניקיון?

תדירות הניקיון הנדרשת תלויה במכלול רחב של גורמים, כמו גודל המתחם, כמות הפעילות בו, תנאי השטח (מפלס גבוה או נמוך?), סוגי המרצפות או החלונות, וכן הלאה. כמובן כשבאים להזמין חברת ניקיון, בין אם המדובר הוא בניקוי כולל של הבית לאחר פעולת הדברה, ניקיון משרדים או בצחצוח נקודתי של חלונות או שטיחים, יש להתחשב בכל אלה.

ההמלצה שלנו היא  לנקות לפחות פעם בשבוע דירות מגורים, בעוד התדירות צריכה להיות גבוהה הרבה יותר במשרדים, לכן לא מפתיע שארגונים רבים מעסיקים חברות ניקיון על בסיס יומיומי – ניקיון משרד בבוקר, לפני הגעת העובדים, או ניקיון משרד בערב, כאשר בסופו של יום עבודה, מגיעים אנשי החברה האמורה אל המשרד, מנקים את האבק שמצטבר, שוטפים את הרצפה, מחליפים את הפחים ומסייעים בשמירה על ריח טוב במשרד.

בחירת חברת ניקיון

ראינו כבר שמספר חברות הניקיון בישראל גדול במיוחד. הבעיה היא שבדומה לכל תחום אחר, בעלי המקצוע נבדלים ברמתם. כך, ניתן למצוא חברות ניקיון אשר הופכות את העבודה השחורה לאומנות של ממש, ולעומתן חברות ניקיון "חאפריות" אשר מעלות תהיות על כדאיות ההזמנה שלהן בכלל.

לכן, מומלץ מאד להשקיע את מירב המאמצים בבחירת חברת ניקיון. לקרוא או לשמוע ביקורות על העבודה שלהן, לבדוק את הוותק המקצועי ואת מאגר הלקוחות שלהן (אם החברה שלכם היא היחידה שפועלת תחת חברת ניקיון אמורה, ייתכן שצריכה להידלק אצלכם נורה אדומה), וכן לשוחח עם אנשיהן.

התיאום חשוב מאד טרם העבודה. התהליך התקין הוא חברת ניקיון אשר אחד מאנשיה מגיע לבדוק את השטח ומעניק הצעת מחיר בהתאם לסוג העבודה הנדרש. ואגב, גם אם בסופו של דבר התוצאה מאכזבת, זה לא בושה להחליף חברת ניקיון.

חברת ניקיון או מנקה פרטי

לעיתים עולה התלבטות בין העסקת חברת ניקיון משרדים מקצועית או לבין העסקת מנקה פרטית, אולם תמיד הכף נוטה לכיוון עסקת חברה מקצועית מהסיבות הבאות:

  • אמינות ואחריות – יש אדם מקצועי העומד מאחורי העבודה
  • בעבודות מקצועיות כמו שיקום לאחר הצפה, שיקום מבנה לאחר שריפה, ניקוי בגובה ועבודות מיוחדות רק חברה יכולה לעשות את העבודה
  • אין חוסר התלות בלוח הזמנים של אדם אחד, כפי שעלול לקרות במקרה של מנקה פרטי
  • פתרון לנושא זכויות העובד, הפקת תלוש, זכויות סוציאליות – הכל באחריות חברת הניקיון