ניקוי רצפות

הביטו על הרצפה שמתחתיכם. סביר מאד להניח שבין המרצפות תבחינו בסימנים שבהחלט לא צריכים להיות: שאריות אוכל, למשל, אבק אשר הצטבר לו, או סימני נעליים.

ייתכן מאד שהצעד הראשון שלכם יהיה חזרה לעיסוקכם, תוך הבטחה להתחיל את הניקיון רק ברגע שהמצב כבר ייצא משליטה לחלוטין. במקרה הגרוע יותר, ייתכן אפילו שתתבוננו בלוח השנה הקרוב כדי לבדוק מתי מתחילים ניקיונות הפסח השנה.

ניקוי רצפות הוא משימה פשוטה מאד לכאורה: הרי המדובר הוא בשטח הנמצא בתוך הבית, בשליטתו של האדם, כך שסביר שיימצא שם רק מה שצריך להיות.

אולם, המגוון הרחב של סוגי רצפות, והמגוון הרחב עוד יותר של סוגי לכלוכים אפשריים המתאימים לכל רצפה ורצפה, מבטיחים משימה לא פשוטה כלל- אם לא עושים אותה נכון.

מניעת הצטברות לכלוך במרצפות

חשבו רגע על הפעם האחרונה שבה הבגד שלכם התלכלך. האם חיכיתם עד יעבור זעם, או שמא מיהרתם לחדר האמבטיה לנקות את הכתם? המקרה עם מרצפות אינו שונה. כתם המצטבר על הרצפה, בין אם המדובר הוא בבוץ, בשאריות מזון או בכל מזהם אחר, פשוט מאד לניקוי בשניות הראשונות: מטלית, סבון- והרצפה חוזרת להיות כמו חדשה.

אולם, הצטברות של כתמים לאורך זמן מביאה לכך שנוצר כתם שקשה מאד להוריד. הכתם פשוט חודר אל תוך המרצפות, ורובץ לו שם. במקרה הטוב, יידרשו שפשופים רבים על מנת שהכתם העיקש ירד, או ידרש פוליש לרצפה, במקרים הגרועים יותר, הוא יישאר שם לנצח.

"טכניקה" יעילה נוספת היא היערכות מבעוד מועד לנזקים אפשריים. כיסוי הרצפה בעיתונים טרם צביעת הקירות, למשל, עשוי למנוע מאמצים עצומים בניסיון להתמודד עם הנזק שנגרם.

שלבים בניקוי רצפות

אל סוגי הרצפות והפעולות המתאימות להן נגיע בהמשך. בינתיים, חשוב להבין את השלבים העיקריים בניקוי מרצפות. ראשית, ההמלצה היא לבצע את הפעולה הזו לא פחות מאשר פעם בשבוע, אחרת יעילותה תקטן באופן משמעותי.

השלב הראשון בניקוי הוא, כמובן, טאטוא הרצפה או לחילופין שאיבת האבק ממנה. מיד לאחריה יבוא שלב השטיפה עם מים וסבון. חשוב מאד שלא יימצאו על הרצפה שאריות קרדית אבק טרם פעולה זאת. אחרת, ייגרם יותר נזק מאשר תועלת.

לאחר מכן, יש להוציא את המים מהשטח האמור (באמצעות ייבושם או הוצאתם מבית) ולהמתין ששאריות המים יתייבשו. אם הכול הלך כשורה, סביר מאד להניח שתהיו מרוצים מהמראה שנגלה מול עיניכם.

סוגי רצפות ושיטות הניקוי שלהן

העצה הכי טובה שיש לנו אליכם היא להתייעץ עם אדם מקצועי לגבי סוג הניקיון הרצוי למרצפות שיש בביתכם. לכל סוג של מרצפה קיימים הגבלים ושיטות עבודה מסוימות, שאי ידיעתם תביא לנזק כמעט וודאי.

למשל, אנשים שברשותם פרקט צריכים להשתמש אך ורק באמצעי ניקוי בעלי ראש מברשת על מנת למנוע שריטות, וכן לספוג מיידית נוזלים שעל הרצפה. מרצפות שיש לעומת זאת, מצריכות לרוב פוליש לרצפה קריסטלי, אשר מייעל מאד את המלאכה. מרצפות ויניל, החולשות על חדרי ילדים רבים, מתנקות הכי טוב עם אקונומיקה, מטלית וחומץ לבן. וכמובן שניתן למצוא עצות רבות אחרות לכל סוג של מרצפה.

פניה לחברת ניקיון

כמובן שפעולת ניקיון המרצפות אינה חייבת להיעשות על ידכם. כאשר אתם סבורים כי מלאכת הניקיון היא מעבר ליכולתכם (עקב עייפות, חוסר זמן, לכלוך יתר או רצון לתוצאות מרשימות במיוחד) פנייה אל חברות ניקיון מקצועיות או לאדם בתחום הניקיון היא צעד מתבקש (במיוחד לאחר ביצוע הדברה של מזיקים בבית או במשרד).

חברה שכזו נעזרת בכל המקרים בציוד מתקדם ובשיטות עבודה יעילות, כך שלאחר מספר שעות עבודה תתקבל קרוב לוודאי רצפה מצוחצחת. ברוב המקרים, המחיר בהחלט שווה לכל נפש.