ניקיון קרדית האבק

קרדית האבק היא יצור מיקרוסקופי אשר חי במצבורי אבק בבית ובמשרד. קרדית האבק מתקיימת בתנאי לחות ואבק על חפצים שונים כגון ספות, ספרים, מיטות, בגדים ושאר חפצים הנמצאים בסביבת המגורים.

מצבורי אבק הם קרקע מצוינת להתפתחות קרדית האבק ולכן מומלץ לשמור על תנאי הגיינה וניקיון במקומות המועדים לצבירת אבק ברחבי הבית.

קרדית האבק ניזונה מקשקשי עור והפרשותיה הם הגורם העיקרי לאלרגיה אצל בני אדם. הפרשות הקרדית מתערבבות בשל גודלם המינייטורי באוויר וגורמות להתעטשות, נזלת, עיניים נפוחות ותסמיני אלרגיה נוספים.

דרכים למנוע היווצרות של קרדית האבק

  • ככלל, שמירה על היגיינה וניקיון – ניקיון משרדים או בתים באופן תדיר הינם הגורמים הראשונים המסייעים לחיים בסביבה נקייה ונעימה מפני נזקי קרדית האבק. עם זאת, חפצים אשר מושכים אבק הינם המועדים לפורענות בקרב קרדית האבק ועל כן יש להקפיד על שמירה יתרה של נקיונם.
  • מומלץ לא לפרוש שטיחים בחדרי שינה, ובבתים בהם יש שטיחים מומלץ לאוורר את השטיח אחת לשבוע לפחות. אוורור השטיח בסביבה פתוחה מחוץ לבית יסייע לניעור האבק וישמור על ניקיון השטיח.
  • מומלץ גם להימנע מלאחסן חפצים "תופסי אבק", כגון ספרים או בגדים מחוץ לארונות סגורים. שמירה מייטבית על מוצרים מסוג זה תהיה אחסונם בניילון סגור עם כדוריות נגד עש ומזיקים, ואכסונם בארון סגור.
  • רצוי להימנע מפריסת בדים וריפודים מיותרים בבית ולהקפיד על ניקיון וילונות אחת לשבועיים. בזמן ניקיון המצעים והבגדים רצוי להשתמש בכביסה בטמפרטורה של 60 מעלות לפחות, אשר ממעיטה את הסיכוי להישארות מזיקים בבדים.
  • את המזרן, השמיכות והכריות רצוי לעטוף במצעים אשר מבודדים את כלי המיטה ממגע ישיר עם הגוף. כמו כן, יש להקפיד גם על אוורור המצעים בכל יום, כאשר רצוי לאוורר מצעים באור השמש המהווה תרופת מנע טבעית לתופעת קרדית האבק.

כללי הזהירות המומלצים לכל אחד בעת ניקוי הבית ובעיקר בעת ניקוי שטיחים מאבק, הינו שימוש במסכה מיוחדת המגנה על חלל האף והפה ומסננת את חלקיקי האבק מהאוויר. כמו כן, מומלץ בעת הניקיון להשתמש בשואבי אבק רבי עוצמה ובעלי מסננים HEPA 14.

ככלל, מומלץ להפעיל את המזגן בבית ולשמור על טמפרטורה לא גבוהה ובעלת לחות נמוכה אשר מהווה את ההיפוך לתנאי החממה של הקרדית ולא מאפשרת תנאים סביבתיים להתרבותה.

תכשירים למניעת הופעת קרדית האבק

קיימים בחנויות תרסיסי מנע מסוגים שונים אשר קוטלים את הקרדית ומונעים את הופעתה. אלה ניתנים לקניה בחנויות הפארם. כמו כן, מומלץ להתקין בבית או במשרד מכשירים אשר שומרים על סירקולציה תקינה של האוויר, ניקיון האוויר אותו אנו נושמים ואף מפיצים ריח טוב במשרד או בבית. חברות הדברה רבות מציעות דרכי ריסוס נגד הקרדית במסגרת ריסוס מקיף שנערך בבתים ומשרדים.

תכשירי המנע וההדברה מהווים פעולה משלימה אשר מבטיחה כי לא תחזור הקרדית לאזור המודבר. חשוב לזכור כי בשל מידותיה הקטנטנות, לעיתים קשה מאד להרגיש בהופעתה וקל יותר לחוש בה על ידי תופעות אלרגיה שעלולות לעיתים להיות מסוכנות לאדם.

שומרים על ניקיון הבית

הדרך הטובה ביותר להימנעות מקרדית הינה שמירה ותחזוקה שוטפת של ניקיון בתים או משרדים. הקפדה על סדרת פעולות לאורך היום והשבוע הכוללות אוורור של החדרים והבדים השונים, ניקיון שוטף והסרת אבק מחפצים אשר חשופים לאוויר, וכן אכסון נכון של חפצים שאין בהם שימוש בארונות סגורים,יכול להפחית משמעותית את הסיכוי להווצרות קרדית האבק.

חשוב לשים לב ולהקפיד על שימוש בחומרי מנע להיווצרות קרדית האבק בעת הצורך ולא לחכות לתופעות אלרגיה מציקות, אשר לעיתים מסכנות את השוהים בבית.