שיקום מבנה לאחר שריפה

חוויה של שריפה בבית או במשרד הינה חוויה קשה ולא נעימה. שריפה במבנה יכולה לפרוץ בשל סיבות שונות אשר פעמים רבות אינן כלל בשליטת האדם. בעיה טכנית כגון דליפת גז יכולה לגרום לשריפה וכן רשלנות של אדם בטיפול בכיריים או מקור אש אשר בתחילתה נראית קטנה ולא מסוכנת, אולם עם התפשטות האש לא ניתן לעצור אותה בקלות אלא באמצעות אנשי מקצוע.

שיקום מבנה לאחר שריפה הינו תהליך מורכב אשר דורש אנשי מקצוע המוסמכים להתמודד עם עשן, ריח הפיח והתופעות הנלוות לשריפה אשר עלולות לעיתים אף לפגוע בשלד המבנה ומחייבות פעילות שיקום זהירה ומנוסה.

רצוי לאחר שריפה להתייעץ עם חברות השיקום השונות המציעות מגוון שירותים, ביניהם גם שירותי ניקיון להתמודדות עם הנזק בהתאם למקרה.

אמדן הנזקים

מיד לאחר שריפה במבנה מבוטח, שולחת חברת הביטוח מהנדס להערכת הנזקים לבניין, אולם מומלץ לא להסתפק בחברת הביטוח ולפנות גם באופן פרטי למהנדס להערכת הנזק. בפניה הראשונית לאחר שריפה במבנה, גם חברת השיקום בדרך כלל שולחת צוות מקצועי להערכת הנזק.

הערכה שניה של הנזק ומתן חוות דעת נוספת אשר אינה מונעת משיקולים שונים של חברת הביטוח יכולה לתת תמונה טובה ומקיפה יותר של המצב. חשוב כי במבנים בהם התרחשה שריפה או פרצה אש יגיעו אנשי המקצוע מצויידים בכלל הכלים הדרושים הן להערכה והן להגנה עצמית מפני נזק נוסף שעלול להיגרם בשל הפגיעה במבנה.

בתום אמדן הנזקים מופק דוח מיוחד לחברת הביטוח ולבעל המבנה אשר מפרט את הנזקים וממליץ על המשך הטיפול (לדוגמא במבנים בהם פרצה שריפה אשר כילתה את המבנה, ימליצו לעיתים על הרס מבנה ובנייה מחדש לעומת שיקום דירה שנפגעה ממוקד אש מוגדר וניתנת לשיקום).

תכנון השיקום

שלב שני ומשמעותי הינו תיכנון הליך השיקום במידת האפשר בשיתוף עם חברת הביטוח ובעל המבנה. תכנון השיקום לוקח בחשבון את מצב המבנה ומאפשר בניה והתחדשות לאורך זמן של הדירה או הנכס המדובר.

שיקום המבנה

הליך שיקום כולל בדרך כלל צביעה מלאה מחדש של המבנה, תיקון סדקים בקירות במידת הצורך והחלפת או חיזוק קירות במידה ואלה נפגעו בשריפה. כל הליך השיקום נעשה בפיקוח מתמיד של מהנדס בטיחות אשר בוחן כי הפעולות הנעשות לא מסכנות את המבצעים בשטח וכי המבנה ראוי ובטוח להמשך תפקוד וקיום פעילות גם לאחר השיקום.

במקרים רבים במהלך השיקום מתבצעים גם הליכי שחזור. תהליכים אלה אופייניים בעיקר למבנים עתיקים אשר מבקשים לשמור על צורתם המקורית, לשחזר רצפות או תוואי שטח ולשמור עליו כפי שהיה טרם השריפה. במקרים כאלה מצטרפים להליך השיקום גם קבלני שיחזור אשר עוסקים בניסיון ליצור בדיוק מרבי את המבנה כפי שהיה לפני פרוץ השריפה.

חברות שיקום

חשוב לזכור שנושא האש והשריפות הינו נושא מסוכן ושמור לבעלי מקצוע בתחום. בניין שעבר שריפה עלול להוות סכנה ממשית למבקרים בו. מבנה בו פרצה אש יכול להתלקח מחדש והנסיון לטיפול עצמאי בנזקים מסוכן ועלול לפגוע בבריאות. מומלץ להימנע ככל האפשר משריפות, אולם בעת צרה חשוב ומשמעותי לפנות לחברות שיקום אשר אמונות על שיקום מוקדי שריפה, ולאחר מכן גם לחברות ניקיון אשר באמצעות שירות ניקוי רצפות, חלונות או הסרת קרדית האבק אשר הצטבר כתוצאה מהשריפה, יסייעו להחזיר את הבית למצבו הקודם.

השילוב בין חברת ביטוח לבין חברה אשר מטפלת באחריות בנזקי שריפה לא יכול אמנם להקטין את הצער על שריפת מבנה, אך יכול להבטיח כי טיפול ושיקום במבנה יהיה איכותי ובטיחותי. בבחירת חברת שיקום חשוב לבקש לראות תו תקן לפעילות החברה ולסמוך על המקצוענים.